Dotacje medyczne - wsparcie rozwoju innowacji w sektorze med-tech
Frontline Biosciences S.A. to zespół ekspertów ukierunkowany na wsparcie rozwoju innowacji w branży medycznej. Łączymy wiedzę z obszaru badań klinicznych i zagadnień regulacyjnych, zapewniając także dostęp do finansowania projektów w postaci instrumentów dotacyjnych oraz wsparcia inwestorów zewnętrznych.
Myślimy krytycznie, wchodzimy w polemikę, analizujemy, sugerujemy rozwiązania. Każdy z realizowanych projektów wymaga nieszablonowego podejścia i zaangażowania. Możliwości i kierunków jest wiele, warto dobrze wybrać.
Zróżnicowane wyzwania
W naszej pracy spotykamy różnych klientów. Często są to podmioty dopiero rozpoczynające swoją drogę rozwoju, gdzie innowacyjna idea wymaga stworzenia odpowiednich warunków do przejścia przez kolejne poziomy TRL, a jeszcze niewielkie zasoby przedsiębiorstwa muszą być wykorzystane w maksymalnie efektywny sposób. Wyzwania mają tutaj charakter podstawowy – pozyskanie środków na wkład własny, przyjęcie właściwej ścieżki regulacyjnej, znalezienie partnera do badania klinicznego.
Z odrębną problematyką spotykamy się w biznesach, które wchodzą w fazę szybkiego rozwoju, chcąc realizować wiele projektów jednocześnie. Pierwsze sukcesy zachęcają do kolejnych kroków. Tutaj naszą rolą jest często opanowanie chaosu i dopasowanie skali podejmowanych wyzwań do rzeczywistych możliwości klienta. Pozyskanie dofinansowania dla projektu B+R to sukces, który często przysłania konieczność prawidłowego przeprowadzenia jednego lub kilku równoległych projektów. Jest niesłychanie istotne, aby na tym etapie nie popełnić błędów czy zaniechań, mogących skutkować np. zwrotem dotacji.
Kolejną grupę stanowią przedsiębiorstwa dojrzałe, budujące wieloletnie plany rozwojowe, zarówno w zakresie potrzeb badawczych, jak i związanych z rozbudową mocy produkcyjnych. Staramy się wspierać te długofalowe strategie poprzez wpisywanie kolejnych etapów ich realizacji w dostępne możliwości finansowania, które obejmują budowę laboratoriów, wsparcie projektów w nich realizowanych oraz wdrożenia wyników prac B+R już zakończonych. Zachęcamy do korzystania z tych możliwości w sposób systematyczny i zorganizowany.
-
Patrzymy szerzej
Unikatowy, interdyscyplinarny zespół Frontline Biosciences pozwala nam rozumieć problematykę rozwoju innowacji w medycynie. Mówimy Państwa językiem i wiemy, z jakimi wyzwaniami chcecie się zmierzyć.
Lata doświadczenia w zakresie pozyskiwania finansowania dla projektów badawczo-rozwojowych i inwestycyjnych pozwalają nam patrzeć z dystansem oraz sugerować rozwiązania systemowe, spójne, długofalowe. Dostrzegamy potencjał chwili, jednocześnie wierząc w siłę projektów wieloletnich, stanowiących optymalny mix dostępnych instrumentów wsparcia.
Wspieramy rozwój wszystkich przedsiębiorstw - od start-upów, przez MŚP, po międzynarodowe korporacje.
-
Skuteczna formuła
Dotacja to tylko jeden z elementów układanki. Wiele projektów nigdy nie trafia na rynek, kończąc „w szufladzie”, ponieważ czegoś zabrakło – koszty okazały się wyższe od oczekiwanych, przyjęto niewłaściwą strategię regulacyjną, zabrakło wiedzy o potrzebach rynku i aktualnych trendach.
Wysiłek i obowiązki związane z realizacją bieżących wyzwań w projekcie często powodują, że na inne tematy brakuje czasu, energii, koncepcji. Mając doświadczenie obserwacji dziesiątek dofinansowanych i przeprowadzonych grantów, pomagamy uniknąć błędu „zawężonej perspektywy”, dbając o realizację wszystkich działań, które składają się na udane wdrożenie i sukces.
Interdyscyplinarny zespół pasjonatów innowacji i nauki
Dofinansowanie projektów medycznych – specyfika sektora med-tech
We Frontline Biosciences, ubiegając się o dotacje na projekty medyczne naszych klientów, staramy się pogodzić ze sobą dwa kluczowe obszary. Pierwszy to zagadnienia regulacji sektorowych, w tym wytyczne dotyczące prowadzenia badań klinicznych, a także regulacje MDR oraz IVDR, zależnie od przedmiotu projektu. Drugi opisany jest w dokumentacji konkursowej: jakie są kryteria wyboru projektów, jak definiowana jest innowacyjność, co może być przedmiotem projektu? Te i wiele innych zagadnień musi ze sobą współgrać we wniosku o dofinansowanie. Z tego względu, dotacje na projekty medyczne są specyficzne, a wiedza doradców powinna wykraczać poza standardowy konsulting funduszy unijnych.
Szczególnym wyzwaniem jest prawidłowe skonstruowanie budżetu projektu medycznego. Bazując na dotychczasowym doświadczeniu i wiedzy interdyscyplinarnego zespołu Frontline Biosciences, potrafimy odpowiedzieć na pytania kiedy i w jaki sposób można skutecznie wpisać do budżetu koszty CRO, ośrodków klinicznych, ochrony IP, certyfikacji i rejestracji nowego produktu, wdrożenia ISO 13485 i wielu innych wydatków, charakterystycznych dla sektora med-tech. W ten sposób maksymalizujemy dofinansowanie projektów medycznych naszych klientów.
Oferta dotacji na medycynę
W wysoko kapitałochłonnym sektorze jakim jest medycyna, dotacje mogą stanowić ważne źródło finansowania innowacyjnych projektów B+R o podwyższonym ryzyku. Wśród źródeł finansowania projektów medycznych warto wskazać:
- krajowe dotacje na medycynę dystrybuowane przez Agencję Badań Medycznych – w Rządowym Planie Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022-2031 Agencja Badań Medycznych odgrywa ważną rolę, jako podmiot odpowiedzialny za dystrybuowanie dotacji na projekty medyczne, a tym samym stymulowanie rozwoju sektora med-tech. Ponadto, ABM zaangażowana jest w wdrażanie KPO w obszarze medycyny, oraz szerzej biotechnologii;
- środki finansowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), obejmujące pożyczki i dotacje na projekty medyczne – program „D3.1.1 Kompleksowy rozwój badań w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu” zakłada realizację serii konkursów w następujących obszarach tematycznych: innowacje produktowe związane z chorobami zakaźnymi i cywilizacyjnymi, rozwój platform technologii leków opartych na kwasach nukleinowych, takich jak szczepionki na choroby genetyczne i metaboliczne, rozwój wyrobów medycznych, szczególnie do użytku mobilnego, które mogłyby być przydatne w procesie diagnostycznym, a także rozwój i wdrażanie narzędzi teleinformatycznych do celów medycznych i zdrowotnych;
- konkurs Ścieżka SMART realizowany w ramach FENG ( Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) – flagowy konkurs, realizowany w regularnie powtarzających się rundach, kierowany do szerokiego spektrum sektorów. Kierunki wsparcia zdefiniowane są w Krajowych Inteligentnych Specjalizacjach (KIS). Dofinansowanie projektów medycznych zostało uwzględnione na liście KIS z numerem 1, a w samym dokumencie wskazano, że „produkty lecznicze, wyroby medyczne i kosmetyki to kluczowe obszary dla współczesnej gospodarki i badań naukowych”;
- konkursy regionalne, prowadzone na poziomie województw – analogicznie do KIS, każde województwo definiuje własne strategiczne kierunki rozwoju, ujęte w dokumentacji pod nazwą Regionalne Inteligentne Specjalizacje (RIS). Dotacje na medycynę zostały potraktowane w sposób szczególny, ponieważ jest to jedyny obszar, który znalazł się na liście RIS każdego województwa. Oznacza to, że rozwój sektora med-tech jest priorytetem i ambicją we wszystkich województwach i może liczyć na wsparcie w postaci szerokiego dofinansowania projektów medycznych.
Jakie koszty można sfinansować dotacją na projekty medyczne?
Jest to najważniejsze pytanie, które zadają sobie przedsiębiorcy z sektora med-tech. Odpowiedź niestety nie jest za każdym razem identyczna. Wiele zależy od regulaminu konkursu i katalogu kosztów kwalifikowanych, które należy prawidłowo zinterpretować, osadzając poszczególne zapisy w realiach dotacji na medycynę. Dofinansowanie zwykle pozwala pokryć następujące koszty:
- wynagrodzenia kadry badawczej,
- zaangażowanie CRO,
- materiały potrzebne do przeprowadzenia prac B+R, w tym badania klinicznego,
- wytworzenie produktów leczniczych / wyrobów medycznych, potrzebnych w toku badania klinicznego,
- współpraca z podwykonawcami.
Ponadto, w zależności od typu konkursu, warto rozpatrzyć możliwość zakwalifikowania wydatków:
- certyfikacja i rejestracja opracowanego innowacyjnego produktu, w tym koszty opracowania dossier rejestracyjnego czy realizacji procesu oceny zgodności,
- wdrożenie ISO 13485,
- ochrona IP,
- koszty podróży związanych z prowadzeniem wieloośrodkowego badania klinicznego,
- uzyskanie pozwolenia na prowadzenie badania klinicznego,
- opracowanie metod i wdrażanie kontroli jakości.
Powyższe listy nie są zamknięte. Obie mogą zostać uzupełnione o szereg innych wydatków, wynikających ze specyfiki danego projektu medycznego. Dopiero zestawienie potrzeb przedsiębiorcy z dokumentacją konkursową pozwala na zmaksymalizowanie poziomu dofinansowania projektu medycznego.
Zapraszamy do bezpłatnej konsultacji Państwa pomysłów na projekty B+R. Każdy z nich przeanalizujemy oraz postaramy się dopasować optymalne źródło finansowania grantowego.