Capital raising
We współpracy z podmiotami licencjonowanymi oferujemy wsparcie doradcze w procesach pozyskiwania kapitału niedotacyjnego. Oprócz finansowania rozwoju spółek odpowiedni kapitał własny wymagany jest między innymi w celu pozyskiwania różnego rodzaju dotacji.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie we wsparciu podmiotów komercyjnych w pozyskiwaniu zarówno finansowania dłużnego, jak i akcyjnego.
Alternatywa wobec ścieżki dotacyjnej
Przygotowując strategię rozwoju nowego rozwiązania, należy przeanalizować wszystkie możliwe opcje pozyskania finansowania, a więc nie tylko ścieżkę dotacyjną. Realizacja projektu z pominięciem krajowych lub międzynarodowych Instytucji Pośredniczących może pozwolić na skrócenie czasu realizacji przedsięwzięcia oraz większą elastyczność w zakresie planowania jego przebiegu. Pozyskanie finansowania z rynku kapitałowego to często atrakcyjna alternatywa wobec dostępnych instrumentów dotacyjnych.
-
Finansowanie wkładu własnego do projektu
W przypadku konkursów krajowych ogłaszanych w ramach FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) a także na poziomie regionów, kwestia kondycji finansowej wnioskodawcy jest często jednym z kluczowych kryteriów oceny projektu. Nawet jeśli regulamin danego konkursu nie wskazuje wprost konkretnych wymogów w tym zakresie, preferowane są przedsięwzięcia, dla których zapewniono pewne i możliwe do udokumentowania źródła finansowania.
Istotne jest także, aby przyszły beneficjent miał komfort realizacji projektu, na co silnie wpływa możliwość składania wniosków o płatność w trybie refundacyjnym, z pominięciem zaliczek. Wnioskodawcy niejednokrotnie w sposób zbyt optymistyczny podchodzą do możliwości przeprowadzenia projektu w oparciu o środki własne. Pozyskanie inwestora zewnętrznego pozwala ograniczyć ryzyko utraty płynności finansowej, np. w wyniku niedoszacowania kosztów lub ich istotnego wzrostu.
-
Spełnienie kryteriów formalnych w konkursach Agencji Badań Medycznych
W przypadku znacznej części konkursów na realizację prac B+R ogłaszanych przez Agencję Badań Medycznych, obowiązuje wymóg udokumentowania zdolności do wniesienia wkładu własnego projektu – wymagana jest promesa kredytowa lub wyciąg z konta bankowego.
-
Wsparcie na etapie komercjalizacji
Powodzenie w realizacji części dotacyjnej projektu to sukces, który niekoniecznie przekłada się na udane wdrożenie innowacji. Niejednokrotnie okazuje się, że przedsięwzięcie wymaga dalszego finansowania, pomimo zrealizowania kluczowych wyzwań badawczych i osiągnięcia zakładanych kamieni milowych.
Warto także pamiętać, że środki grantowe pokrywają jedynie pewien zakres wydatków generowanych przez rozwój nowego rozwiązania, z pominięciem szeregu obciążeń finansowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz bieżącą obsługą kosztów rozwoju przedsiębiorstwa. Pomoc inwestora zewnętrznego może okazać się niezbędna dla kontynuacji prac B+R lub przejścia do fazy komercjalizacji.